Dla nas, zwykłych użytkowników komputerów i amatorów podkręcania, najbardziej znaczącą konsekwencją wymiany BIOSu jest to, że możemy na stałe zmienić taktowania zegarów karty. Jeżeli już sprawdziliśmy, z jakimi maksymalnych częstotliwościach stabilnie pracuje nasza karta graficzna, warto pokusić się o ustawienie na stałe tych wartości poprzez właśnie uaktualnienie BIOSu.
Użyteczność tej operacji tkwi w fakcie, że już nie będziemy zmuszeni za każdym razem ustawiać żądanych wartości w programie do podkręcania kart. Co prawda większość programów tego typu ładuje już na starcie wcześniej ustawione wartości, jednak w przypadku ponownej instalacji systemu operacyjnego będziemy musieli powtarzać proces instalacji używanego przez nas programu i ustawiania pożądanych wartości zegarów dla karty. Wymiana BIOSu ma również znaczenie, gdy chcemy odblokować dodatkowe jednostki wykonawcze w karcie, jeszcze bardziej zwiększając jej wydajność. Takie działanie było możliwe, przekształcając np. GeForce FX 5900XT w GeForce 5900 bądź 5900 Ultra, Radeona 9800SE w Radeona 9800PRO tudzież Radeona 9500 w Radeona 9500PRO lub 9700.
1.Ustawianie zegarów w pliku BIOS:
Na początku będziemy potrzebowali pliku z zapisanym firmware. Gotowy BIOS można pobrać z Internetu (linki do interesujących stron znajdują się na dole artykułu) lub zgrać wprost ze swojej karty. W przypadku urządzeń firmy ATI do zmiany parametrów użyjemy programu RaBiT. W zakładce Device Clocks dwoma suwakami zmieniamy wartości zegarów pamięci i rdzenia.

Gdy ustawimy już wybrane przez nas wartości klikamy na przycisk Save As i podajemy ścieżkę gdzie program ma zapisać plik, oraz jego nazwę. Dodatkowo w zakładce MC Timings możemy zmienić timingi pamięci, jednak jest to opcja przeznaczona dla zaawansowanych użytkowników.
Jeżeli mamy do czynienia z kartą z procesorem graficznym firmy nVidia, posługujemy się programem X-BIOS Editor. W zakładce Initialization ustawiamy wybrane przez nas wartości, a następnie klikamy przycisk Save i zapisujemy plik.

Flashowanie BIOSu w kartach nVidia:
- Przywracamy wszystkie domyślne ustawienia karty i wyłączamy programy do jej podkręcania.
- Nagrywamy na czystej dyskietce program nvflash.exe oraz plik z nowym BIOS, który zamierzamy wgrać.
- Uruchamiamy ponownie komputer i włączamy go z przygotowanej przez nas dyskietki.
- Za pomocą komendy nvflash.exe –b=1 stary.rom wykonujemy kopie bezpieczeństwa firmware’u.
- Wpisujemy polecenie nvflash.exe bios.rom (gdzie bios.rom to nazwa nadana przez nas plikowi z nowym BIOS z rozszerzeniem rom) i postępujemy zgodnie ze wskazówkami programu.
- W wypadku gdy powyższa metoda nie zadziała, należy posłużyć się komendą z dodatkowymi parametrami: nvflash.exe –f bios.rom –u –p. Komenda ta nakazuje programowi wgranie BIOS pomimo braku zgodności typu układu i producenta.
- Uruchamiamy komputer ponownie.
Dla bezpieczeństwa możemy przygotować wcześniej drugą dyskietkę z programem Flashrom oraz z niezmienionym przez nas BIOSem, który skopiowaliśmy z karty. Dodatkowo umieszczamy na niej przygotowany przez nas plik o nazwie autoexec.bat, w którym, wpisujemy polecenie:
- atiflash.exe –p 0 stary.rom, jeśli korzystamy z programu atiflash.
- nvflash.exe –f stary.rom –u –p, w przypadku użycia programu nvflash.
Jeżeli po wykonaniu procedury komputer nie będzie chciał się uruchomić, będziemy musieli użyć karty graficznej pod PCI. Instalujemy ją w komputerze i podłączamy do niej monitor, następnie włączamy komputer i wykonujemy cały proces tak samo, jak wcześniej. Pamiętajcie również, że operacji tej nie można przerywać, gdyż może się to skończyć uszkodzeniem karty!
http://www.techpowerup.com/bios/ – BIOSy dla kart z układami firmy ATi.
http://www.station-d…age/vgabios.htm – BIOSy dla kart z układami firmy nVidia.
źródło : oc
Poradnik napisany przez: tazmana
Wyświetl pełny artykuł