Skocz do zawartości

Witamy na n00bs.pl - Sieć serwerów counter strike
Zarejestruj się, aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji naszego forum. Gdy już się zarejestrujesz i zalogujesz będziesz mógł tworzyć nowe tematy, pisać posty, otrzymywać reputację od innych użytkowników oraz będziesz mógł również korzystać z prywatnych wiadomości, aktualizacji statusu i wiele więcej. Jeżeli posiadasz już konto, zaloguj się, klikając tu - a jeśli jesteś nowym użytkownikiem stwórz swoje własne konto!
Zdjęcie

[infobit.pl] Aktualizacja BIOS-u/firmware’u napędu optycznego


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1
News Man

News Man
  • Newbie

  • Grupa: Redaktor
  • Postów: 1
  • Reputacja: 6
Napęd przestał odczytywać bądź nagrywać płyty? Czyszczenie soczewki lasera nie pomogło? To znak, że należy spróbować aktualizacji jego oprogramowania wewnętrznego, odpowiadającego za poprawną pracę sprzętu, zwanego BIOS-em bądź firmware’em. Często pomaga to rozwiązać problem, a ponadto zdarza się, że nowy firmware daje napędowi nowe możliwości.



Przejdźmy zatem do tego, co najważniejsze – czyli sposobu wgrania nowego BIOS-u do napędu optycznego.

Uwaga! Nieudana aktualizacja oprogramowania napędu może zakończyć się uszkodzeniem sprzętu! W związku z czym najlepiej dokonywać jej tylko gdy jest to naprawdę konieczne, np. nasz napęd przestał odczytywać/nagrywać niektóre nośniki danych.

Uwaga!
Przy aktualizacji napędu z interfejsem PATA (podłączony taśmami 40 lub 80 żyłowymi) należy przestrzegać dwóch dodatkowych zasad:
1) Napęd powinien znajdować się SAM na taśmie sygnałowej, dokładnie na samym końcu, oraz pracować jako Master (kochane zworki).
2) Starsze napędy PATA mogą mieć problemy przy aktualizacjach, kiedy pracują w trybie DMA, więc na ten czas przestawiamy tryb na PIO. Oto jak tego dokonać:
Start -> Uruchom -> wpisujemy ‘devmgmt.msc’-> Kontrolery IDE ATA/ATAPI -> wybieramy kanał, do którego podłączony jest napęd (standardowo jest to kanał Pomocniczy) -> Właściwości -> Ustawienia Zaawansowane -> Tryb transferu -> Tylko PIO
(powyższe zasady tyczą się głównie starszych modeli napędów, w nowszych nie grają roli).
Po aktualizacji przełączany się oczywiście z powrotem na tryb DMA w analogiczny sposób.
Jeżeli napęd obsługuje ATA 4 warto by się jednak wyposażyć w taśmę 80-cio żyłową, ostatecznie 40-stka też może być, ale to nawet odbija się w wydajności napędu.

Ok, więc teraz do rzeczy. Zacznijmy od sprawdzenia modelu swojego napędu, może się przydać. Ogólnie wielkiej sztuki w tym nie ma. Podam dwa sposoby:
1) W Menedżerze urządzeń (Start -> Uruchom -> wpisujemy ‘devmgmt.msc’) rozwijamy gałąź Stacje Dysków CD-ROM/DVD i widzimy model naszego napędu.
2) Pobieramy darmowe narzędzie Nero InfoTool (które dalej będzie jeszcze przydatne). Uruchamiamy program, przechodzimy do zakładki Konfiguracja i widzimy (przynajmniej zazwyczaj) model napędu.

Idąc dalej używamy narzędzia Nero InfoTool również do sprawdzenia aktualnej wersji firmware:

Dołączona grafika

Już wiemy jaki mamy model napędu oraz wersję wgranego BIOS-u, teraz czas poszukać nowej jego wersji. Znaleźć ją możemy oczywiście na stronie producenta lub na portalach typu :

http://forum.rpc1.org/

http://www.cdrinfo.pl/

Nie polecam wersji uploadowanych na przeróżnych forach warezowych czy podobnych niesprawdzonych źródłach. Firmware ważna rzecz, nie może być od byle kogo.

No to mamy już plik z firmware, możemy przejść do jego wgrania.


! WAŻNE ZASADY!

Przed aktualizacją:

1) Wyłączamy wszelkie zbędne programy, które mogą w nieprzewidziany sposób działać, zakłócając w efekcie proces aktualizacji. Mam tu na myśli GG, Winamp, itd.. Sami zresztą wiecie, z czego korzystacie. To szczególnie dotyczy programów, które w jakiś sposób powiązane są z napędem, jak np. Nero, Daemon Tools, Alcohol 120%, etc.

2) Powinniśmy być zalogowani jako Administrator.

3) Odłączamy od portów USB/FireWire wszelkie urządzenia (no, może za wyjątkiem myszki i klawiatury).

4) Na czas aktualizacji wyłączamy program antywirusowy

5) Wyłączyć wygaszacz ekranu, jak i opcje wyłączenia monitora/dysku po upływie ustalonego czasu. Robimy to tak:

Na pulpicie PPM -> Właściwości -> zakładka Wygaszacz ekranu-> ustawiamy na „brak”.

Dalej w tej samej zakładce przycisk Zasilanie… zakładka Schematy zasilania-> wszędzie ustawiamy na „Nigdy”.

6) Nie możemy dopuścić do wyłączenia komputera w trakcie aktualizacji. Eksperymentalnie działające sprzęty podłączone do sieci, które mogą wywalić korki na jakiś czas odłączamy;) Brawo dla posiadaczy UPS’ów.

7) Podczas aktualizacji w napędzie nie może znajdować się płyta!

Aktualizację dla starszych systemów jak Windows 98 powinniśmy przeprowadzić w Trybie Awaryjnym. Dla posiadaczy „nowych” systemów jest to sprawa opcjonalna.

Mamy właściwy BIOS do naszego napędu, możemy się zabrać za jego aktualizację. Wypakowujemy folder, w którym mamy nowszą wersję BIOS’u -> rozszerzenie .EXE
Uruchamiamy proces. Tutaj nic przerażającego być nie powinno. Ogólna zasada „Akceptuj” wciskamy przyciski typu „Install” czy „Update”.

Przykładowo:

Dołączona grafika Dołączona grafika

Kiedy firmware zostanie zaktualizowany, pojawi się okno jak to drugie, gdzie jak widać aktualizacja do wersji RB02 już się zakończyła. Przycisk REBOOT służy do restartu komputera. Ponowne uruchomienie jest oczywiście niezbędne do zapisania i wprowadzenia zmian.

U was okno aktualizacji może wyglądać inaczej zależnie od producenta. Jak widać w moim przypadku aktualizacja odbywała się z wersji RB01 do wersji RB02.

—————————

Aktualizacja firmware napędu nie pozbawia was gwarancji. Ma to miejsce tylko wtedy, kiedy zdecydujecie się na tzw. crossflash, czyli wgranie BIOS-u od innego napędu, albo wgranie zmodyfikowanej wersji BIOS-u.

Poradnik autorstwa: Mag Magika
Zakrojona na szeroką skalę korekta: FlameRunner



Wyświetl pełny artykuł
  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych