Skocz do zawartości

Witamy na n00bs.pl - Sieć serwerów counter strike
Zarejestruj się, aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji naszego forum. Gdy już się zarejestrujesz i zalogujesz będziesz mógł tworzyć nowe tematy, pisać posty, otrzymywać reputację od innych użytkowników oraz będziesz mógł również korzystać z prywatnych wiadomości, aktualizacji statusu i wiele więcej. Jeżeli posiadasz już konto, zaloguj się, klikając tu - a jeśli jesteś nowym użytkownikiem stwórz swoje własne konto!
Zdjęcie

[infobit.pl] Zasilacze – sierpień 2010


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1
News Man

News Man
  • Newbie

  • Grupa: Redaktor
  • Postów: 1
  • Reputacja: 6
Zasilacz należy do najważniejszych i najczęściej traktowanych po macoszemu komponentów przy wyborze komputera. Tymczasem nieodpowiedni wybór zasilacza może spowodować różne nieprzyjemne sytuacje, od zawieszania się maszyny tudzież utraty danych, aż po jej całkowite spalenie. Dlatego nie warto bawić się w tanie konstrukcje z wielkimi liczbami na naklejce – te liczby mogą nie mieć wiele wspólnego z rzeczywistością.

Celem tego tematu jest nadanie czytelnikowi większej świadomości co do wyboru zasilacza komputerowego. Zostaną omówione zarówno konstrukcje polecane, które stanowią konkretną wartość dla potencjalnego klienta, jak i takie, których polecić nie można.

W przypadku wyszczególnionych konstrukcji NIE polecanych, uzasadniam, dlaczego kupno nowego jest chybioną decyzją. Nie należy tego traktować jak jakąkolwiek czarną listę i zagrzewanie do natychmiastowej wymiany, ale odciągam od zakupu tych modeli w danych przedziałach cenowych. Są na niej umieszczane modele, których sensowność zakupu stoi pod znakiem zapytania z powodu konkretnych problemów.

Rodzaje regulacji napięć:
Grupowa – napięcie na linii zależy od obciążenia nie tylko tej linii, ale i pozostałych. Najstabilniejsze przy zrównoważonych obciążeniach. W przeciwnym razie napięcia się rozjeżdżają, niekiedy poza normy ATX. W związku z tym zasilacze o dużych mocach z taką regulacją nie są przeważnie polecane – współczesne komputery dają duży % obciążenia na linię +12V, a mały na +5V. Do ~600W to nie powinno mieć znaczenia.
Niezależna - napięcia na liniach zależą jedynie od obciążenia danej linii. DC-DC też jest regulacją niezależną, ale ma nieco inne cechy, więc wyszczególniłem ją jako oddzielny rodzaj. Teoretycznie stabilne w całym zakresie obciążeń podanym przez etykietę (minimalne do maksymalnego obciążenia).
DC-DC – cały zasilacz robi głównie napięcie na linię +12V. Pozostałe linie są konwertowane z 12V przez regulatory podobne do tych na płycie głównej czy karcie graficznej. Skutki: wyższa sprawność, moc na +12V prawie równa całkowitej mocy zasilacza, zasilacz nie potrzebuje obciążenia na +5V i +3,3V do stabilnej pracy. To ostatnie ma dwie ważne konsekwencje:
a) Zasilacze takie lepiej sobie poradzą z komputerami, które w spoczynku pobierają minimalną moc – przyszłościowe, jeżeli wyjdą urządzenia o zerowym poborze mocy w idle
http://www.n00bs.pl/public/style_emoticons/default/cool.gif Zasilacze takie nadają się do pracy jako zasilacz pomocniczy np. do samych kart graficznych przy egzotyczniejszych i bardzo prądożernych konfiguracjach

Przy okablowaniu „Odpinane” pomija wiązki główne i dodatkowe do zasilania procesora, które i tak prawie zawsze są używane (i ew. wiązkę PCI-E). Jeśli i je można odpiąć, pojawia się komentarz „Wszystkie kable odpinane”. „Hybrydowe” oznacza więcej wiązek przytwierdzonych na stałe (także Molex i SATA).

A oto sama lista:
Poniżej 100zł
100 – 150zł
150 – 200zł
200 – 250zł
250 – 350zł
350 – 400zł
400 – 500zł
500 – 600zł
600 – 1000zł
Powyżej 1000zł

Pytanie: A co z jednostkami nieopisanymi?
Odp: Zapytaj się na forum. Możliwe, że je pominięto z uwagi na niewiadomą dostępność, możliwe, że są nieopłacalne i można mieć to samo, albo i więcej, po niższej cenie. Zapraszam wtedy również do tematu Faktyczni producenci zasilaczy

<p style="text-align: center;">

Wyświetl pełny artykuł
  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych